PL EN DE

Tłumacz na ślubie

Ślub to wielkie przeżycie i ważna chwila, a z drugiej strony nie lada wyzwanie organizacyjne! Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeżeli pan młody lub panna młoda nie jest Polakiem/Polką. Warto wtedy odpowiednio wcześniej zadbać o wszystkie dokumenty bez których ślub nie będzie możliwy. Jeżeli dokumenty zostały wydane w języku innym niż polski, muszą im towarzyszyć uwierzytelnione tłumaczenia. Urząd rejestracyjny przyjmuje wyłącznie tłumaczenia od certyfikowanych tłumaczy.

 

Wesela to połączenie pary, a także ich rodzin, co oznacza, że kultury, historie i języki zderzają się w ten jakże ważny dzień. Posługiwanie się gości różnymi językami w dniu ślubu może być nieco kłopotliwe, szczególnie, jeśli niektórzy z nich nie mówią w języku podstawowym całej ceremonii. Jak poprowadzić dwujęzyczną uroczystość, której nie zawładnie tłumaczenie? Poniżej podajemy kluczowe wskazówki, które pomogą Wam pokonać tę lukę językową.

 

Wielojęzyczny program uroczystości


Już samo zaproszenie gości to dobry moment na zapoznanie ich z planem dwujęzycznego ceremoniału. Podczas przygotowywania uroczystości zaprojektuj i wydrukuj harmonogram ślubu i przyjęcia w dwóch wersjach językowych. Jeśli ceremonia będzie całkowicie w jednym języku, rozważ wydrukowanie tłumaczeń Twoich ślubowań czy przemówień. Stwórz program ceremonii zaślubin w każdym języku. Lingwistyczna mieszanka może wpłynąć na brak interakcji gości podczas wesela, dlatego dobrze jest przygotować program w dwóch językach z sekcjami poświęconymi tłumaczeniu tradycji weselnych każdej kultury. Zaangażuj tłumacza do pomocy w tłumaczeniu aby mieć pewność że pewne niuanse urzędowe i obyczajowe są jasne w obu językach. Pomoże to Twoim gościom poczuć się częścią tego wydarzenia i podążać za Wami podczas każdego punktu programu.

 

Kluczowe momenty


Aby uniknąć nudy lub utraty uwagi ze strony gości, którzy mogą nie rozumieć ceremonii najlepiej zachować krótkie sekcje i unikać długich przemówień. Jeśli Twoja ceremonia jest jednojęzyczna, poproś tłumacza o przetłumaczenie kluczowych momentów na oba języki. Przysięga i końcowe gratulacje na pewno do nich należą. W przypadku toastów można tłmaczyć fragment po fragmencie, zamiast zdania po zdaniu. Dzięki temu Twoi goście będą w każdej chwili wiedzieć co się dzieje .


Rola tłumacza


W przypadku pary w której jedna ze stron nie posługuje się językiem polskim na ślubie zawieranym w Polsce potrzebna będzie obecność tłumacza przysięgłego (tłumacza z odpowiednimi uprawnieniami). Czy to w przypadku ślubu kościelnego czy też cywilnego zadaniem tłumacza jest dokładne tłumaczenie wszelkich treści wypowiadanych przez urzędnika stanu cywilnego czy też księdza, w tym oczywiście – co najważniejsze – tłumaczenie przysięgi małżeńskiej. Podczas ślubu cywilnego tłumacz tłumaczy zasadniczo wszystko to, co mówi zarówno urzędnik jak i para młoda. W trakcie samej przysięgi małżeńskiej tłumacz zwykle przekłada wypowiadane przez urzędnika fragmenty tekstu przysięgi na język obcy, po czym pan/panna młoda powtarza po nim przetłumaczone fragmenty przysięgi. Podczas ślubu konkordatowego w kościele sytuacja wygląda nieco inaczej. Ze względu na religijno-obrzędowy charakter uroczystości tłumacz nie tłumaczy całej uroczystości. Jego rola ogranicza się zwykle do tłumaczenia samej przysięgi małżeńskiej. Istnieje też możliwość wcześniejszego omówienia z tłumaczem i urzędnikiem czy księdzem, że przyszły małżonek, który jest obcokrajowcem, chce wypowiedzieć przysięgę małżeńską w języku polskim. W takiej sytuacji tłumacz tłumaczy zwykle wypowiedziany przez obcokrajowca fragment na język obcy po to, żeby treść przysięgi dobrze rozumieli także pozostali goście.

 

Stawki za tłumaczenie podczas uroczystości


Płacimy za dojazd do miejsca uroczystości, czas poświęcony na samo tłumaczenie i dyspozycyjność tłumacza podczas całej uroczystości. Stawki za tłumaczenie zależą przede wszystkim od tłumaczonego języka, te mniej popularne są znacząco droższe, od odległości do miejsca uroczystości czy też od daty. Ślub zawierany w dniu tygodnia może być nieco tańszy niż tłumaczenie podczas ślubu w weekend lub w święta.

Tłumacz na tego typu uroczystość musi mieć odpowiednie kompetencje, a więc przede wszystkim nadane przez Ministra Sprawiedliwości uprawnienia tłumacza przysięgłego, bardzo dobrą sprawność komunikacyjną w języku, który tłumaczy, poprawną wymowę oraz głośny i wyraźny głos.

 

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Tel.: +48 12 341 55 76, +48 722 101 120, +48 533 324 624, +48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem: pisemne@language-link.pl
W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem: ustne@language-link.pl
W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem: konferencje@language-link.pl

 

Adres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: 83 1940 1076 3033 3503 0000 0000, kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222Napisz do nas


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celu uzyskania informacji na temat usługi. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem(-a) poinformowany(-a), że przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub ograniczenia przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Language Link Usługi Językowe Dorota Plutecka z siedzibą w Krakowie, ul. Lea 64.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2017 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
ul. Bronowicka 11 Kraków 30-084 Polska
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt
X
10% ZNIŻKI NA TWOJE PIERWSZE TŁUMACZENIE
Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabatu na tłumaczenie pisemne!
ZAPISZ SIĘ