PL EN DE

Najpopularniejsze języki świata

Gdyby spróbować określić liczbę języków, którymi posługują się ludzie na całym świecie, z pewnością oscylowałaby ona w przedziale od 6 do 7 tysięcy. Są wśród tych języków oczywiście takie, których używa spora część ludzkości, a jednym ze zdecydowanie najpopularniejszych jest język angielski. Posługują się nim ludzie w ponad 100 państwach na całej Ziemi. Tuż za nim plasuje się język arabski, używany w 60 krajach. Na następnym miejscu znajduje się język francuski stosowany w 50 krajach, a dalej - hiszpański, perski oraz niemiecki.

języki swiata

Warto zaznaczyć, iż język angielski uznawany jest za język główny w 101 krajach, zaś w roli języka urzędowego występuje jedynie w 35 państwach. Obecnie to jeden z najbardziej wpływowych języków, umożliwiający porozumiewanie się niemal w każdym zakątku świata.
Mówi się, że pierwotnie wszyscy ludzie komunikowali się w jednym języku. Dopiero kiedy zaczęli wznosić wieżę Babel, która miała sięgać do nieba, Bóg rozgniewany ich zuchwałością, sprawił, iż zaczęli mówić w wielu językach, co skutecznie uniemożliwiło zakończenie przedsięwzięcia. I tak do dziś ludzie porozumiewają się różnymi językami. Wprawdzie utrudnia to relacje z cudzoziemcami, ale z drugiej strony czyni życie ciekawszym i bardziej urozmaiconym.


Zastanawiasz się, jakie są najczęściej używane języki na świecie? W dalszej części artykułu przedstawimy najpopularniejsze z nich.


Chiński

Język ten należy do języków o największej liczbie użytkowników. Obecnie językiem tym posługuje się więcej niż 1,3 mld ludzi. Chiński należy do rodziny języków chińsko-tybetańskich, a swoim zasięgiem obejmuje następujące państwa: Chiny, Hongkong, Koreę Północną i Południową, Wietnam, Singapur, Filipiny oraz wiele innych.


Pod pojęciem języka chińskiego kryje się grupa języków o wspólnym pochodzeniu. Oficjalnie w Chinach używa się mandaryńskiego, niemniej jednak lingwiści wyróżniają dwie grupy języków chińskich - północną i południową. W północnej poszczególne dialekty są ze sobą spokrewnione i w pełni zrozumiałe, zaś w południowej - odległe i niezrozumiałe. Chiński zalicza się do języków tonalnych. Oznacza to, że do każdej sylaby przypisany jest pewien ton. I tak, grupa języków północnych ma 3-4 tony, zaś południowych nawet 7-10 tonów. W języku tym występuje ponad 90 tysięcy znaków, wraz z wariantami. Szacuje się, że wykształcony Chińczyk rozpoznaje od 6 do 7 tysięcy znaków.

 

Język chiński

 

Angielski

Językiem angielskim posługuje się obecnie ponad 1 755 milionów ludzi. Należy on do rodziny języków indoeuropejskich, a swoim zasięgiem obejmuje nie tylko Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, ale również inne kraje na praktycznie wszystkich kontynentach. Warto zaznaczyć, że język angielski jest jednym z urzędowych języków w ONZ, NATO oraz Unii Europejskiej. Od XX w. uważany jest za najpopularniejszy w kontaktach międzynarodowych. Ponadto jest najczęściej używanym językiem w komunikacji, nauce, biznesie, radiu czy dyplomacji. Poszczególne odmiany języka angielskiego różnią się pod względem fonetyki, słownictwa i gramatyki. Światowym standardem stały się brytyjska i amerykańska odmiana języka angielskiego. Niewątpliwie słownictwo angielskie jest na tyle bogate, że trudno o ścisłe określenie liczby słów w tym języku, zwłaszcza, że ciągle powstają nowe neologizmy. Najnowsze statystyki wskazują, że rocznie przybywa ich około 25 tysięcy.

 

Hiszpański

Język hiszpański jest w dzisiejszych czasach drugim po angielskim najczęściej używanym językiem w komunikacji międzynarodowej. Językiem tym posługuje się ponad 400 milionów ludzi na wszystkich kontynentach świata. Najszerzej rozprzestrzenił się w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, zachodnich częściach Afryki, a także w niektórych rejonach Azji i Oceanii. Dla 332 milionów mieszkańców świata jest językiem ojczystym, a w 21 krajach został ustanowiony językiem urzędowym. Ponadto jest jednym z języków urzędowych w Unii Europejskiej, NATO oraz ONZ.


O jego popularności z pewnością w dużej mierze decyduje liczba użytkowników i łatwa przyswajalność. Największa społeczność posługująca się owym językiem, mieszkająca poza Hiszpanią, żyje w Meksyku. Zaś jeśli chodzi o jego popularność w Europie, to warto nadmienić, że we Francji hiszpańskiego uczy się 70% uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

zwroty w języku hiszpańskim

 

Hindi

W języku hindi porozumiewa się około 430 milionów osób na całym świecie. Należy on do rodziny języków indoeuropejskich i swoim zasięgiem obejmuje w głównej mierze Indie, Nepal, Fidżi, Mauritius i Surinam. W obrębie terytorium, gdzie używa się tego języka, wyodrębniło się wiele dialektów, pochodzących ze średniowiecza, które dzielą się na dwa podzespoły - wschodnie i zachodnie. Sam język hindi powstał jako lokalny dialekt w X wieku. Podobnie jak języki indoaryjskie, wywodzi się z sanskrytu. Jako języka ojczystego używa go 180 milionów mieszkańców świata. Cechą charakterystyczną dla tego języka jest to, że czasowniki umieszczane są na końcu zdania. Język hindi jest najbardziej rozpowszechnionym językiem w Indiach. Pod względem użytkowników zajmuje czwarte miejsce na świecie, tuż po chińskim, angielskim oraz hiszpańskim.

 

Arabski

Liczba osób posługujących się językiem arabskim to około 357 milionów. Język ten zaliczany jest do grupy języków semickich. Za pomocą arabskiego porozumiewają się mieszkańcy Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Początki języka arabskiego datuje się na VII wiek naszej ery, co ma związek z narodzinami islamu oraz powstaniem imperium muzułmańskiego. Klasyczny język arabski znaleźć można w świętej księdze Koran czy literaturze. Współczesny język wyodrębnił się w XIX wieku. Używany jest głównie w formie pisanej - jako język literacki czy język oficjalnych przemówień radiowych lub telewizyjnych oraz w formie mówionej, którą mieszkańcy porozumiewają się na co dzień. W języku arabskim wyróżnia się pięć trybów: orzekający, przypuszczający, rozkazujący, życzący i energetyczny, który jest podkreśleniem pewności.

 

Podsumowanie

Mnogość i różnorodność języków na świecie jest zdecydowanie ciekawym zjawiskiem, zwłaszcza uwzględniając fakt, że niektóre języki zanikają, inne zaś się odradzają. Obecnie do najpopularniejszych i najpotężniejszych języków na świecie zalicza się chiński, a równie wpływowe i znaczące są angielski oraz hiszpański, które w znacznym stopniu umożliwiają kontakty międzynarodowe. Nie gorzej wypadają również język hindi oraz arabski. Oprócz języka ojczystego, warto uczyć się co najmniej jednego języka obcego, gdyż jest to pomocne szczególnie w sferze zawodowej, a także w podróżach oraz jeśli ciekawi nas historia i kultura danego kraju.

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Tel.: +48 12 341 55 76, +48 722 101 120, +48 533 324 624, +48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem: pisemne@language-link.pl
W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem: ustne@language-link.pl
W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem: konferencje@language-link.pl

 

Adres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: 83 1940 1076 3033 3503 0000 0000, kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222Napisz do nas


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celu uzyskania informacji na temat usługi. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem(-a) poinformowany(-a), że przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub ograniczenia przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Language Link Usługi Językowe Dorota Plutecka z siedzibą w Krakowie, ul. Lea 64.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2017 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
ul. Bronowicka 11 Kraków 30-084 Polska
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt