PL EN DE

Najtrudniejsze języki świata

Spis treści

Na świecie istnieje około 6800 różnych języków, należących do 19 rodzin. Chcąc podjąć się nauki języka obcego, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę m.in. na możliwość praktycznego wykorzystania go w przyszłości. Analizuje się też często ilość krajów, w których używa się danego języka oraz liczbę społeczeństw, która się nim posługuje, a także znaczenie w Europie i innych kontynentach. Znajomość popularnych języków świata ułatwia komunikację i prowadzenie biznesu.

 

Wiele osób twierdzi, że najbardziej uniwersalny i najłatwiejszy język świata do powszechnej komunikacji to język angielski - brak konieczności odmieniania przez przypadki oraz ogromna popularność sprawia, że swobodnie porozumiewać się za pomocą angielskiego może nawet osoba, która nie ma predyspozycji językowych. Jest używany przez dyplomatów czy pilotów w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, wywiady w telewizji przeprowadzane są właśnie w języku angielskim, a na jego naukę nastawionych jest wiele szkół na całym świecie.

 

Po drugiej stronie mamy takie języki, które używane są nawet przez miliardy osób z całego świata, a uchodzą za najtrudniejsze języki świata, które trudno przyswoić. W przeciwieństwie do angielskiego wszystkie z nich cechuje słownictwo i jego trudna wymowa, liczące nawet kilka tysięcy znaków alfabetu i skomplikowana gramatyka. Nauka niektórych języków obcych stanowi nie lada wyzwanie, lecz nie brakuje osób, które stawiają sobie za cel nauczyć się choć jednego z najtrudniejszych języków świata. Nabycie umiejętności posługiwania się nim można z pewnością uznać za jedno z największych osiągnięć w życiu, gdyż wszystkie wymagają wiedzy językowej na najwyższym poziomie. Jakie języki uznawane są za sprawiające najwięcej trudności w nauce? Czym charakteryzują się najtrudniejsze języki świata i czy można jednoznacznie stwierdzić, który język jest najtrudniejszy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

 

Czy język polski należy do najtrudniejszych języków świata?

 

Bez wątpienia tak. Język polski należy do języków słowiańskich oraz posiada liczne, zagmatwane reguły. Wiele osób twierdzi nawet, że język polski jest najtrudniejszym do nauki przez obcokrajowców, a w rankingu powinien widnieć jako pierwszy. Wszystko przez poziom skomplikowania, który stawia go w czołówkach list języków obcych, których nauka przysparza najwięcej problemów.

 

Obcokrajowcy uczący się naszego języka ojczystego zgodnie zwracają uwagę na przeszkody stojące na drodze do jego opanowania, takie jak m.in.: szeleszcząca wymowa problematyczna w użyciu, siedem przypadków, skomplikowana odmiana czasowników i liczebników, trzy rodzaje gramatyczne, końcówki żywotne i nieżywotne, liczność zaimków i cała masa wyjątków od reguł. Ortografia, zasady gramatyki i trudność słów w języku polskim to niejednokrotnie wyzwanie nawet dla Polaków - nie dziwi więc ogólnie panująca opinia, że "polski język, trudny język".

 

Węgierski i fiński

 

Choć Finlandia i Węgry nie leżą obok siebie, to posługują się językami zaliczanymi do tej samej grupy - języków ugrofińskich. To, co łączy te dwa rodzaje wymowy ze sobą to niezwykle trudna gramatyka i bardzo długie wyrazy, które sprawiają wiele problemów osobom podejmującym się nauki tych języków.

 

Węgierski to aż 35 przypadków i dlatego też ranking najtrudniejszych języków świata zawiera między innymi ten język. Węgrzy korzystają z alfabetu łacińskiego składającego się z 31 liter, ośmiu dwuznaków i jednego trigrafu. Skomplikowane słowa pisze się w taki sam sposób, w jaki się je wymawia, co jest jednym z niewielu pocieszających faktów. W odróżnieniu od języka polskiego, wyrazy nie podlegają odmianie - do rzeczowników dodaje się końcówki, które określają liczbę oraz przypadki. Akcent w języku węgierskim pada zawsze na pierwszą sylabę. Mówi po węgiersku około 14 milionów ludzi.

 

Fiński, podobnie jak węgierski cechuje się skomplikowaną gramatyką i także zaliczany jest do najtrudniejszych języków świata. Przeróżne zasady, zależności, 17 przypadków, brak rodzajów i czasu przyszłego sprawiają, że nauka węgierskiego należy do specyficznych. Niełatwe do wymówienia, złożone wyrazy to dodatkowe utrudnienie dla osób, które chciałyby posługiwać się językiem fińskim. Język fiński z pewnością bez wątpienia zalicza się do rankingu "najtrudniejszy język świata".

 

Język arabski

 

Język arabski jest językiem urzędowym w aż 26 krajach i posługuje się nim ponad 290 milionów ludzi na całym świecie, co czyni go czwartym najczęściej używanym językiem świata. Alfabet liczy tylko 28 liter (w tym znikoma ilość samogłosek), lecz wiele ze znaków może być zapisywanych na kilka sposobów. Mnogość różnych zasad sprawia, bardzo trudno jest opanować język arabski. Do charakterystycznych cech języka arabskiego zaliczyć możemy czytanie tekstu od prawej do lewej strony, skomplikowaną wymowę oraz gramatykę np. rzeczowniki, które mają m.in. trzy przypadki gramatyczne (mianownik, dopełniacz i biernik), trzy liczby (pojedyncza, podwójna i mnoga), dwie płcie i trzy „stany”. Dodatkowo znaki arabskie wyglądają nieco obco. Dla osób na co dzień używających języka polskiego czy angielskiego nauka języków obcych typu arabski będzie nie lada wyzwaniem. Język arabski nie bez powodu uznawany jest jako kolejny najtrudniejszy język świata.

 

Język islandzki

 

Za niezwykle trudny uznano także język islandzki. Podobnie, jak we wcześniejszych przykładach - mieszkańcy tego kraju używają skomplikowanej gramatyki. Dodatkowo islandzki słynie z archaicznych słów, pochodzących z odległych czasów. Co prawda w języku islandzkim wykorzystuje się alfabet łaciński, jednak nie jest to ułatwieniem dla osób chcących się nauczyć tego języka.

 

Język chiński - najtrudniejszy język świata?

 

Dla wielu osób jednym z najtrudniejszych do nauczenia jest język należący do rodziny chińsko-tybetańskiej, którym posługuje się ponad miliard ludzi na świecie. Chińskim nazywamy spokrewnione języki, które dzieli się na dwie grupy: północną (mandaryński) i południową (np. yue, wu czy min). Język mandaryński to język tonalny, tonów jest cztery, co oznacza, że w zależności od tonacji każdy wyraz może mieć cztery inne znaczenia. Dodatkowo chiński można podzielić na wiele dialektów, które często są wzajemnie niezrozumiałe, co wpływa na wysoki poziom trudności tego języka

 

Pismo chińskie obejmuje kilkanaście tysięcy znaków i nazywane jest logosylabowym lub monosylabowym, ponieważ składa się ze znaków, które odpowiadają poszczególnym sylabom. Bardzo często jedno słowo ma różne znaczenia,  a różnice polegają na odpowiednim ich akcentowaniu - w nawiązaniu do kontekstu zdania. Osoby uczące się języka chińskiego muszą wykazać się więc ogromną wyobraźnią, ponieważ wyglądające tak samo słowa mogą mieć czasami sprzeczne znaczenie w zależności od kontekstu.

 

Język japoński

 

Kolejnym językiem, który możemy zaliczyć do najtrudniejszych języków świata, jest język japoński, używany przez ponad 120 miliony osób Język japoński jest skomplikowany ze względu na bliskie pokrewieństwo do chińskiego, czyli skomplikowanej pisowni i konieczności poprawnego akcentowania. Trudność sprawia wiele sposobów zapisu alfabetu japońskiego liczącego kilka tysięcy znaków i inne słownictwo oraz formy gramatyczne w zależności od statusu społecznego osoby, z którą rozmawiamy. Dodatkowo sprawia trudności w wymowie, w języku japońskim intonacja wpływa na znaczenie wypowiedzianych słów.

 

Język baskijski, czyli najstarszy język w Europie

 

Kraj Basków to autonomiczny region Hiszpanii, leżący na północy kraju. Język baskijski jest systemem znaków izolowanych, którym posługuje się obecnie ponad milion mieszkańców Ziemi. Występują w nim liczne zapożyczenia z języków romańskich. Problemy przynoszą liczne sufiksy i prefiksy, które w większości pełnią rolę przyimków oraz 12 przypadków. Dodatkowym utrudnieniem jest także to, że w tak małym regionie występuje 10 znacząco różniących się od siebie dialektów, dlatego również zaliczany jest do najtrudniejszych języków świata.

 

Inne trudne języki

Co ciekawe, do języków, które trudno się nauczyć i zrozumieć często zalicza się także niemiecki. Szczególnie popularny wśród krajów europejskich. Bez wątpienia posiada rozbudowaną gramatykę, a największym obciążeniem w niemieckim dla obcokrajowców są wszechobecne rodzajniki i sposób ich odmiany. Posiada także nietypowe znaki oraz ciężko i twardo brzmi.

Najnowsze dane w rankingu pokazały, że do trudnych języków świata możemy zaliczyć także francuski. Obecnie jest uznawany jako język urzędowy aż w 29 krajach. Z punktu widzenia osób, które znają hiszpański lub włoski, nauka francuskiego nie jest problematyczna. Jednak dla większości ludzi na świecie jest bardzo skomplikowany. Szczególnym problemem jest rozbudowana gramatyka oraz miękka wymowa słów. Za przykład może posłużyć Polska, w której istnieje wiele twardych spółgłosek i nagła konieczność zmiękczania jest niezwykle ciężka.

W rankingu najtrudniejszych języków świata wysoko znajduje się także język rosyjski i ukraiński oraz język nawaho. Szczególnie trudno w tych językach jest nauczyć się cyrylicy i znaczenia znaków. Pracy nie ułatwia także rozbudowany szereg zasad i reguł gramatycznych.

Najtrudniejsze języki świata - czy taki ranking ma sens?

 

W sieci możemy znaleźć wiele rankingów próbujących sklasyfikować najtrudniejsze języki świata i poziom trudności każdego z nich, lecz musimy mieć na uwadze fakt, że kolejność prezentowanych języków jest subiektywną opinią autora. Powszechnie najtrudniejsze języki świata należą do różnych grup, mają różne cechy i nie można jednoznacznie określić, który jest najtrudniejszy do opanowania. Wszystko zależy też od wieku ucznia, a uznanie jednego czy drugiego języka za najtrudniejszy język na świecie może się nie sprawdzić. Na łatwość przyswojenia języka na pewno duży wpływ ma gramatyka. Nasz język ojczysty na starcie ma już duży wpływ na umiejętność uczenia się kolejnych - ze względu na to szybko przyswajamy kolejne. Do tego dochodzą indywidualne predyspozycje każdego człowieka i zaangażowanie, dlatego stopień trudności to pojęcie bardzo subiektywne.

Nie da się więc jednoznacznie określić, który z przedstawionych języków można wyróżnić jako najtrudniejszy język na świecie. Należy tutaj jedynie zaznaczyć, że niektóre języki są powszechnie uznawane za skomplikowane i trudne w nauce, jednak jak będzie w Twoim przypadku - musisz ocenić sam, a żaden ranking najtrudniejszych języków świata nie będzie miał tutaj znaczenia. Czy myślisz, że opisane powyżej języki są łatwiejsze czy trudniejsze niż polski?

Zobacz również inne nasze artykuły o językach świata:

 

najtrudniejszy język świata

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Telefon:

+48 12 341 55 76,

+48 722 101 120,

+48 533 324 624,

+48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem:

pisemne@language-link.pl

 

W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem:

ustne@language-link.pl

 

W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem:

konferencje@language-link.pl



Adres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: PL19 1440 1185 0000 0000 1600 1031,
kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222


Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2023 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt