PL EN DE

Najtrudniejsze języki świata

Na świecie występuje około 6800 różnych języków, należących do 19 rodzin. Chcąc podjąć się nauki obcego języka, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę m.in. na możliwość praktycznego wykorzystania go w przyszłości. Pod uwagę bierze się często liczbę krajów, w których używa się danego języka oraz liczbę ludzi, którzy się nim posługują.

 

Wiele osób twierdzi, że najbardziej uniwersalny i najłatwiejszy język świata to angielski - brak konieczności odmieniania przez przypadki oraz ogromna popularność sprawia, że swobodnie porozumiewać się za jego pomocą może nawet osoba, która nie ma predyspozycji językowych. Posługują się nim dyplomaci czy piloci w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, wywiady w telewizji przeprowadzane są właśnie po angielsku, a na jego naukę nastawionych jest wiele szkół na całym świecie.

 

Po drugiej stronie mamy takie języki, które używane są nawet przez miliardy osób, a uchodzą za najtrudniejsze. Wszystkie z nich cechuje trudne słownictwo i jego wymowa, liczące nawet kilka tysięcy znaków alfabety i skomplikowana gramatyka. Nauka niektórych stanowi nie lada wyzwanie, lecz nie brakuje osób, które stawiają sobie za cel opanowanie choć jednego z najtrudniejszych języków świata. Nabycie umiejętności posługiwania się nim można z pewnością uznać za jedno z największych osiągnięć w życiu. Jakie języki uznawane są za sprawiające najwięcej trudności w nauce? Czym się charakteryzują i czy można jednoznacznie stwierdzić, który język jest najtrudniejszy na świecie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

 

Czy język polski należy do najtrudniejszych języków świata?

 

Bez wątpienia tak. Wiele osób twierdzi nawet, że język polski jest najtrudniejszym do nauki przez obcokrajowców. Wszystko przez poziom skomplikowania, który stawia go w czołówkach rankingów języków, których nauka przysparza najwięcej problemów.

 

Obcokrajowcy uczący się języka polskiego zgodnie zwracają uwagę na przeszkody stojące na drodze do jego opanowania, takie jak m.in.: szeleszcząca wymowa, 7 przypadków, skomplikowana odmiana wyrazów, trzy rodzaje gramatyczne i cała masa wyjątków od reguł. Polski i jego ortografia to niejednokrotnie problem nawet dla ludzi, dla których jest on językiem ojczystym - nie dziwi więc ogólnie panująca opinia, że "polski język, trudna język".

 

Węgierski i fiński

 

Choć Finlandia i Węgry nie leżą obok siebie, to posługują się językami zaliczanymi do tej samej grupy - języków ugrofińskich. To, co łączy te dwa ze sobą to niezwykle trudna gramatyka i bardzo długie wyrazy, które sprawiają wiele problemów osobom podejmującym się nauki tych języków.

 

Węgierski to aż 35 przypadków i alfabet składający się z 31 liter, ośmiu dwuznaków i jednego trigrafu. Skomplikowane słowa pisze się w taki sam sposób, w jaki się je wymawia, co jest jednym z niewielu pocieszających faktów. W odróżnieniu od języka polskiego, wyrazy nie podlegają odmianie - do rzeczowników dodaje się końcówki, które określają liczbę oraz przypadki. Akcent w języku węgierskim pada zawsze na pierwszą sylabę.

 

Język fiński, podobnie jak węgierski cechuje się skomplikowaną gramatyką. Przeróżne zasady, zależności, 17 przypadków, brak rodzajów i czasu przyszłego sprawiają, że nauka tego języka należy do specyficznych. Niełatwe do wymówienia, złożone wyrazy to dodatkowe utrudnienie dla osób, które chciałyby posługiwać się językiem fińskim.

 

Język arabski

 

Arabski jest językiem urzędowym w aż 26 krajach i posługuje się nim ponad 290 milionów ludzi, co czyni go czwartym najczęściej używanym językiem świata. Alfabet liczy tylko 28 liter, lecz wiele ze znaków może być zapisywanych na kilka sposobów. Mnogość różnych zasad sprawia, że nauka arabskiego jest bardziej utrudniona. Do charakterystycznych cech języka arabskiego zaliczyć możemy czytanie tekstu od prawej do lewej strony, trudną wymowę oraz rzeczowniki, które mają m.in. trzy przypadki (mianownik, dopełniacz i biernik), trzy liczby (pojedyncza, podwójna i mnoga), dwie płcie i trzy „stany”.

 

Język chiński - najtrudniejszy język świata?

 

Dla wielu osób jednym z najtrudniejszych na całym świecie jest język należący do rodziny chińsko-tybetańskiej, którym posługuje się ponad miliard ludzi na świecie. Chińskim nazywamy spokrewnione języki, które dzieli się na dwie grupy: północną (języki mandaryńskie) i południową (np. yue, wu czy min). Dodatkowo języki te można podzielić na wiele dialektów, które często są wzajemnie niezrozumiałe, co wpływa na wysoki poziom trudności języka chińskiego.

 

Pismo chińskie obejmuje kilkanaście tysięcy znaków i nazywane jest logosylabowym lub monosylabowym, ponieważ składa się ze znaków, które odpowiadają poszczególnym sylabom. Bardzo często jedno słowo ma różne znaczenia, a różnice polegają na odpowiednim ich akcentowaniu w zależności od kontekstu zdania. Osoby uczące się tego języka muszą wykazać się więc ogromną wyobraźnią, ponieważ wyglądające tak samo słowa mogą mieć czasami sprzeczne znaczenie w zależności od kontekstu.

 

Język japoński

 

Kolejnym językiem, który możemy zaliczyć do najtrudniejszych języków świata, jest japoński, używany przez ponad 120 milionów ludzi. Wszystko przede wszystkim za sprawą podobieństw do chińskiego, czyli skomplikowanej pisowni i konieczności poprawnego akcentowania. Trudność sprawia kilka sposobów zapisu alfabetu liczącego kilka tysięcy znaków i obowiązywanie innego słownictwa oraz form gramatycznych w zależności od statusu społecznego osoby, z którą rozmawiamy.

 

Język baskijski, czyli najstarszy język w Europie

 

Kraj Basków to autonomiczny region Hiszpanii, leżący na północy kraju. Język baskijski jest językiem izolowanym, którym posługuje się obecnie ponad milion osób. Występują w nim liczne zapożyczenia z języków romańskich. Problemy przynoszą liczne sufiksy i prefiksy, które w większości pełnią rolę przyimków oraz 12 przypadków. Sporym utrudnieniem jest także to, że w tak małym regionie występuje 10 znacząco różniących się od siebie dialektów.

 

Najtrudniejsze języki świata - czy taki ranking ma sens?

 

W sieci możemy znaleźć wiele rankingów próbujących sklasyfikować poziom trudności każdego z nich, lecz musimy mieć na uwadze fakt, że kolejność prezentowanych języków jest subiektywną opinią autora. Języki o najwyższym stopniu trudności należą do różnych grup, mają różne cechy i nie można jednoznacznie określić, który jest najtrudniejszy do opanowania. Nasz język ojczysty na starcie ma już duży wpływ na umiejętność uczenia się kolejnych. Do tego dochodzą indywidualne predyspozycje każdego człowieka i zaangażowanie, dlatego stopień trudności to pojęcie bardzo subiektywne. Nie da się więc jednoznacznie określić, który z przedstawionych języków jest najtrudniejszy.

 

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Tel.: +48 12 341 55 76, +48 722 101 120, +48 533 324 624, +48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem: pisemne@language-link.pl
W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem: ustne@language-link.pl
W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem: konferencje@language-link.pl

 

Adres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: 83 1940 1076 3033 3503 0000 0000, kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222Napisz do nas


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celu uzyskania informacji na temat usługi. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem(-a) poinformowany(-a), że przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub ograniczenia przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Language Link Usługi Językowe Dorota Plutecka z siedzibą w Krakowie, ul. Lea 64.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2017 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
ul. Bronowicka 11 Kraków 30-084 Polska
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt