PL EN DE

Ile jest języków na świecie?

Spis treści

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym ile tak naprawdę jest języków na świecie? Albo, jakie są najczęściej używane języki świata? O tym, że nie wszyscy ludzie na świecie komunikują się tym samym językiem, dowiadujemy się już jako małe dzieci - czy to podczas pierwszych wakacji za granicą, przeglądania mediów lub po prostu w przedszkolu czy szkole.


Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie „Ile jest języków na świecie?” jest bardzo prosta, jednak to nie do końca prawda. Czy można jednoznacznie stwierdzić, ile języków istnieje na świecie? Jakie są najczęściej używane języki świata? Gdzie można spotkać najwięcej języków? Z tego artykułu dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o językach obcych. 

 

Języki świata - jakie są najczęściej używane języki świata?

 

Najprościej byłoby stwierdzić, że języków na świecie jest tyle samo ile krajów, ale i to nie byłoby ani trochę prawdziwe. Fakt ten wynika z wielu bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim, w sporej liczbie krajów - szczególnie tych o większych obszarach - ludność często posługuje się wieloma językami, nie tylko ojczystym. Dobrym przykładem są Chiny, w których język urzędowy to mandaryński, ale w praktyce Chińczycy posługują się również językami kantońskim, wu, min, hakka i wieloma innymi.

Czy połowa obecnie używanych języków wymrze? 

Co ciekawe, na świecie istnieją języki, których używa aktualnie tylko jeden człowiek. Jest ich około 40, jednak - jak możemy się domyślić - są niezwykle narażone na wyginięcie. Eksperci szacują, że do 2100 roku wyginie ponad połowa obecnie używanych języków!

Wiele języków już dawno wyszło z powszechnego użycia i aktualnie są uznawane jedynie za tradycję przekazywaną w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo języki można podzielić na rodziny, w obrębie których występują języki bardzo do siebie podobne. Przykładowo, język polski jest zaliczany do rodziny języków słowiańskich.

Dlatego też nikt nie potrafi jednoznacznie wyliczyć ile jest języków na świecie. Jednak eksperci szacują ich liczbę na około 7 tysięcy! To naprawdę spora liczba i chyba niemożliwością jest, aby jeden człowiek zetknął się z nimi wszystkimi. 

liczba języków na świecie

 

 

Najpopularniejsze języki (język angielski, hiszpański, niemiecki)

Oczywiście z tego ogromu możemy wyodrębnić kilka najpopularniejszych języków, których używa wiele milionów ludzi w różnych krajach. Najczęściej stosowany w Europie jest oczywiście język angielski, którym porozumiewają się nie tylko mieszkańcy Anglii, ale praktycznie ludność na całym kontynencie. W jakiekolwiek miejsce w Europie byśmy się nie wybrali, z pewnością spotkamy ludzi płynnie porozumiewających się w tym języku.

Pamiętajmy jednak, że nie w każdym zakątku kuli ziemskiej ludzie posługują się językiem angielskim. W wielu częściach Azji czy Rosji raczej się w nim nie dogadamy. Podobnie wybierając się do Ameryki Południowej - korzystniej jest władać językiem hiszpańskim.

Nie można także zapomnieć o języku niemieckim, którym włada spora społeczność nie tylko w Niemczech. Na choćby słowo komentarza w kontekście popularności zasługuje również wspomniany już język hiszpański, w ostatnich latach wciąż zyskujący kolejnych użytkowników, a nawet powoli wysuwający się pod tym względem przed język angielski. Języka tego używa już ponad 500 milionów ludzi na całej kuli ziemskiej. 

Jednak wbrew pozorom językiem, którym włada największa liczba użytkowników na świecie wcale nie jest angielski, a język chiński. Szacuje się, że posługuje się nim ponad 2 miliardy ludzi! Najnowsze dane wskazują, że wzrasta również popularność języka hindi, którego obecnie używa ponad 450 milionów mieszkańców Chin.

Warto tutaj wspomnieć także o najtrudniejszych językach świata, do których zaliczamy m.in:

  • chiński,
  • islandzki,
  • grecki,
  • hebrajski,
  • fiński, polski,
  • węgierski,
  • arabski.

Dlaczego języki te uznano za najtrudniejsze do opanowania? Przede wszystkim dlatego, że cechują się wyjątkowo wyszukaną wymową, różnorodną pisownią i trudną do opanowania gramatyką. A dlaczego w tym zestawieniu znalazł się nasz język ojczysty? Spróbuj nauczyć obcokrajowca bezbłędnie wymawiać słowa "chrząszcz", "szczęście" lub "bezwzględny" albo wyjaśnić mu zawiłości polskiej deklinacji i ortografii.

Na świecie istnieje ogromna ilość rodzin, odmian, dialektów i gwar, a ich liczby nie da się precyzyjnie policzyć, można jedynie ją orientacyjnie oszacować. Jedne języki mają grupę użytkowników sięgającą dwóch miliardów - innymi z kolei posługuje się zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Każdy z nich ma jednak swoją wyjątkową historię i niepowtarzalny charakter.

 

Ile jest języków na świecie?

Na całym świecie istnieje ogromna różnorodność języków, które ludzie używają do komunikacji. Szacuje się, że obecnie istnieje około 7 000 różnych języków. Można zaznaczyć jeszcze, że języki świata opierają się na kilku podstawowych alfabetach, ale ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile faktycznie jest alfabetów na świecie. To znaczy, że na całym globie istnieje szeroki wachlarz różnych systemów komunikacji, z których każdy ma swoje własne cechy, gramatykę, słownictwo i dźwięki (nawet językoznawcy jak Majewicz w swojej książce "Języki świata" podaje liczbę 5674 języków, a Milewski w książce "Językoznawstwo" tylko 2500). Niektóre z tych języków są bardzo popularne i mają duże społeczności użytkowników, takie jak angielski, hiszpański, chiński i hindi. Inne języki są mniej znane i używane przez mniejsze grupy ludzi, często lokalnie. Warto zauważyć, że wiele języków jest zagrożonych wymarciem, ponieważ coraz więcej osób przechodzi na używanie bardziej dominujących języków. Dlatego też istnieje potrzeba podejmowania działań mających na celu ochronę i zachowanie tej różnorodności językowej dla przyszłych pokoleń.

 

Języki świata - przykłady rzadkich języków świata:

  1. Ainu: Język Ainu jest rdzennym językiem używanym przez mniejszość etniczną w północnej Japonii. W chwili obecnej użytkownicy języka to grupa kilku osób, które posługują się tym językiem jako swoim pierwszym językiem.
  2. Yuchi: Yuchi to język indiański używany przez Yuchi, małą grupę ludzi zamieszkujących południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Obecnie tylko kilka osób mówi płynnie w języku Yuchi. Oczywiście nie jest językiem urzędowym.
  3. Ket: Ket to język paleoazjatycki używany przez niewielką grupę ludzi w Rosji. Jest uważany za jeden z najstarszych języków na świecie, a obecnie jest zagrożony wymarciem, ponieważ coraz mniej osób posługuje się nim jako językiem codziennym.
  4. Liki: Liki jest językiem używanym przez rdzenną społeczność w indyjskim stanie Arunachal Pradesh. Liczba użytkowników tego języka jest bardzo ograniczona, co stawia go w obliczu zagrożenia wymarciem.
  5. Kusunda: Kusunda to język używany przez małą grupę ludzi w Nepalu. Jest uważany za język izolowany, co oznacza, że nie ma znanych powiązań z innymi językami. Obecnie użytkownicy języka kusunda to tylko kilka.

Warto podkreślić, że wiele rzadkich języków jest poważnie zagrożonych wymarciem, a wysiłki są podejmowane w celu udokumentowania, zachowania i ożywienia tych unikalnych lingwistycznych dziedzictw. Użytkownicy języka zagrożonego

 

Języki świata - ciekawostki na temat języków świata

 

  • Największy zbiór słowników: Projekt Babel zawiera jeden z największych zestawów słowników na świecie, obejmujący słowa i frazy z ponad 4 000 języków.
  • Języki gwizdane: Niektóre społeczności posługują się językami gwizdanymi, które polegają na komunikowaniu się za pomocą melodyjnych dźwięków. Jeden z najbardziej znanych przykładów to język gwizdany z wyspy La Gomera w Hiszpanii.
  • Język bez czasu: Język pirahã, używany przez społeczność w Amazonii, jest znany z tego, że nie posiada form gramatycznych odnoszących się do czasu. To oznacza, że nie ma czasu przeszłego ani przyszłego. Użytkownicy języka opierają się na bieżącym kontekście.
  • Język z największą liczbą znaków pisma: Język chiński, ze swoimi różnymi odmianami, posiada ogromną liczbę znaków pisma. Ogólnie szacuje się, że istnieje ponad 50 000 znaków chińskich, ale nie wszystkie są powszechnie używane. Użytkownicy języka chińskiego są w stanie tworzyć nieskończone kombinacje znaków i wypowiedzi.
  • Języki bez pisanego systemu: Pomimo istnienia wielu języków na świecie, nie wszystkie mają swoje pismo. Istnieje wiele języków, które są przekazywane tylko drogą mówioną i nie posiadają systemu pisma do ich zapisu a co za tym idzie nie są językiem urzędowym.
  • Najtrudniejszy do nauczenia język: Według wielu osób jednym z najtrudniejszych języków do nauki jest język islandzki. Ma złożoną gramatykę, trudne wymowy i wiele wyjątków od reguł.
  • Języki migowe: Osoby niesłyszące posługują się językami migowymi, które są pełnoprawnymi językami z własną gramatyką i strukturą. Istnieje wiele różnych języków migowych na świecie, takich jak język migowy amerykański (ASL) czy język migowy brytyjski (BSL).

Te ciekawostki pokazują niezwykłość i różnorodność języków na świecie. Każdy język ma swoje unikalne cechy i wpływa na sposób myślenia i komunikacji ludzi. Często uważa się, że ludzkie języki świata pochodzą od jednego prajęzyka Proto-Human.

Nie sposób policzyć, a co dopiero poznać wszelkich języków świata. Warto jednak opanować chociaż kilka z nich - w dzisiejszych realiach, gdy podróżowanie w najdalsze zakątki kuli ziemskiej jest prostsze niż kiedykolwiek, znajomość przynajmniej języka angielskiego jest absolutnym minimum. Nie powinno to dla Ciebie stanowić problemu, wszak władasz jednym z najtrudniejszych języków świata.


Zachęcamy również do przeczytania innych artykułów o językach świata 

Najłatwiejsze języki świata

Najtrudniejsze języki świata

Najpopularniejsze języki świata

Ponglish

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Telefon:

+48 12 341 55 76,

+48 722 101 120,

+48 533 324 624,

+48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem:

pisemne@language-link.pl

 

W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem:

ustne@language-link.pl

 

W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem:

konferencje@language-link.pl



Adres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: PL19 1440 1185 0000 0000 1600 1031,
kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222


Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2023 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt