PL EN DE

Ile jest języków na świecie?

Bez wątpienia, każdy z nas chociaż raz w życiu zastanawiał się, ile tak naprawdę istnieje języków na świecie. O tym, że nie wszyscy komunikują się jednym językiem, dowiadujemy się już od najmłodszych lat - czy to podczas pierwszych wakacji za granicą, podczas przeglądania mediów lub po prostu gdy zaczynamy swoją przygodę w szkole. Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, jednak to nie do końca prawda. Czy można jednoznacznie stwierdzić, ile istnieje języków na świecie? Z tego artykułu dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o językach obcych.

 

Języki świata

 

Najprościej byłoby stwierdzić, że języków na świecie jest po prostu tyle samo ile krajów. Jednak nic bardziej mylnego. Wynika to z wielu bardzo istotnych faktów. Przede wszystkim, w sporej liczbie krajów - szczególnie tych o większych obszarach - ludność często posługuje się nawet wieloma językami. Jako przykład mogą posłużyć tutaj Chiny.

 

Co ciekawe, na świecie można spotkać się z językami, których obecnie używa tylko jeden człowiek. Jest ich około 40, jednak - jak możemy się domyślić - są bardzo narażone na wyginięcie. Eksperci szacują, że do 2100 roku wyginie ponad połowa obecnie używanych języków!

 

Wiele języków już dawno wyszło z powszechnego użycia i aktualnie są jedynie uznawane za tradycję przekazywaną w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo, języki można podzielić na rodziny, w obrębie których występują języki bardzo do siebie podobne. Przykładowo, język polski jest zaliczany do rodziny języków słowiańskich.

 

Dlatego też nikt nie potrafi podać konkretnej liczby, która byłaby rzeczywista. Jednak eksperci szacują, że na świecie istnieje około 7000 różnych języków. To naprawdę spora liczba, a chyba niemożliwością jest zetknąć się z nimi wszystkimi.

 

liczba języków na świecie

 

Najpopularniejsze języki

 

Oczywiście z tego ogromu możemy wyodrębnić kilka najpopularniejszych języków, które zyskały aprobatę milionów ludzi. Najbardziej znany w Europie jest oczywiście język angielski, używany nie tylko przez mieszkańców Anglii, ale praktycznie na całym kontynencie. Gdziekolwiek byśmy się nie udali, to z pewnością się z nim zetkniemy, a gdy wyjeżdżamy za granicę do sprawnej komunikacji wystarczy nam tylko znajomość tego języka. Nie można także zapomnieć o niemieckim, którym także włada spora społeczność. Na uznanie zasługuje również język hiszpański, który w ostatnich latach również zyskał na popularności, a nawet powoli wysuwa się przed język angielski.

 

Jednak, wbrew pozorom - językiem, którym włada największa liczba użytkowników nie jest angielski, a język chiński. Eksperci podają, że posługują się nim ponad 2 miliardy ludzi! Wzrasta również popularność języka hindi, którego obecnie używa ponad 450 milionów ludzi.

 

Warto tutaj wspomnieć także o najtrudniejszych językach świata, do których zaliczamy m.in:

  • chiński,
  • islandzki,
  • grecki,
  • hebrajski,
  • fiński,
  • polski,
  • węgierski,
  • arabski.

Języki te cechują się wyszukaną wymową, różnorodną pisownią i trudną gramatyką.

 

Możemy wyróżnić naprawdę sporo rodzin i odmian języka, które wiążą się ze wspaniałą tradycją, wiekowymi korzeniami i niezwykłą wymową czy pisownią. Każdy z nich z pewnością jest jedyny w swoim rodzaju. Jednak istnieje tak wiele języków, że nie sposób ogarnąć umysłem je wszystkie. Warto jednak pokusić się o poznanie chociażby kilku z nich.

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Tel.: +48 12 341 55 76, +48 722 101 120, +48 533 324 624, +48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem: pisemne@language-link.pl
W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem: ustne@language-link.pl
W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem: konferencje@language-link.pl

 

Adres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: PL19 1440 1185 0000 0000 1600 1031, kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222Napisz do nas


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celu uzyskania informacji na temat usługi. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem(-a) poinformowany(-a), że przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub ograniczenia przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Language Link Usługi Językowe Dorota Plutecka z siedzibą w Krakowie, ul. Lea 64.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2017 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
ul. Bronowicka 11 Kraków 30-084 Polska
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt