PL EN DE

5 najłatwiejszych języków świata

Angielski, włoski, francuski, hiszpański lub rosyjski - być może zawsze marzyłeś, by władać tymi językami w sposób płynny i lekki, co ułatwiłoby zwiedzanie świata i poznawanie cudownych kultur. Jednak dla wielu z nas posługiwanie się językiem obcym dalej pozostaje w sferze marzeń. Dlaczego? Brak umiejętności językowych, opory czy strach przed "kaleczeniem" mogą być wystarczającymi powodami tego, że do końca życia będziemy posługiwać się wyłącznie językiem ojczystym. Ale jest pewna pula języków obcych, które uchodzą za najłatwiejsze do nauczenia się. W tym artykule przygotowaliśmy spis łatwych do nauki języków!


Jak ocenić poziom trudności?

Ocena, który język obcy jest najłatwiejszy, jest mocno subiektywna. Okazuje się bowiem, języki obce, które dla niektórych są proste i oczywiste, dla innych będą karkołomnym wyzwaniem. Wszystko zależy też od naszych umiejętności i talentów językowych oraz od tego, do której grupy języków należy nasz język ojczysty. Dodatkowo w nauce danego języka nie chodzi tylko o komunikatywne porozumiewanie się. To także pisownia i gramatyka, która może przysporzyć znacznie większych problemów. Dlaczego? Dla Europejczyków normą jest zapis w alfabecie łacińskim, jednak w codzienności milionów osób na całym świecie dominuje cyrylica, znaki arabskie, hebrajskie lub tak jak w rzeczywistości azjatyckiej - niezliczone znaki logograficzne, w przypadku których potrzebna jest fotograficzna pamięć.

 

Dla Polaków najłatwiejsze języki świata do nauczenia się w pierwszej kolejności to języki słowiańskie, które są zbliżone do naszego języka ojczystego. Zaliczamy do nich m.in.:

  • ukraiński,
  • białoruski,
  • rosyjski,
  • słowacki,
  • czeski,
  • bułgarski.

 

Podobieństwo języków słowiańskich dotyczy nie tylko gramatyki, ale też słownictwa i stylistyki wypowiedzi, co przekłada się na szybkość nauki języka. Zobrazujmy to przykładem. Osoby posługujące się językiem polskim przy zwiedzaniu Czech często bez problemu porozumiewają się z mieszkańcami tego kraju. Wymowa i akcent są tak podobne, że bariery językowe mogą być mało dostrzegalne.

 

Oczywiście warto pamiętać, że niektóre słowa w języku obcym mogą oznaczać zupełnie coś innego w polskim, mimo że wypowiada się je w ten sam lub podobny sposób. Przykładem tego może być taka zależność: w języku polskim dywan oznacza tkaninę dekoracyjną do pokrycia podłogi, jednak w języku bułgarskim dywan (diwan) oznacza sofę. Takich różnic i podobieństw do polskiego oczywiście może być więcej.

 

Języki słowiańskie, mimo są to dla nas (Polaków) najłatwiejsze języki obcedo przyswojenia, nie są jedynymi językami obcymi, których możemy się nauczyć w sposób płynny szybko i przyjemnie. Poniżej wymienione zostały te, które przez ogół lingwistów i poliglotów zaliczane są do najłatwiejszych języków świata. Oto top 7 pod względem trudności.

 

nauka języków

 

Język angielski - najpopularniejszy czy najłatwiejszy język świata?

W każdym zakątku świata język angielski jest mostem łączącym kultury i umożliwiającym międzynarodowy dialog. Gdziekolwiek nie pojedziemy, zawsze znajdzie się osoba, która posługuje się językiem angielskim. Szacuje się, że ponad 550 milionów ludzi na świecie uważa go za swój język ojczysty, a w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Australii angielski jest także głównym językiem urzędowym. W Polsce coraz więcej osób zna angielski. Pomimo rozmaitych dialektów czy delikatnych odmian języka angielskiego, bardzo łatwo się go nauczyć. Co jest tego powodem? Krótkie słowa i stosunkowo prosta gramatyka zdecydowanie działają na plus, jeśli chodzi o naukę języka angielskiego. Dodatkowo ze względu na jego popularność niemal wszędzie słyszymy na co dzień filmy i muzykę w języku angielskim , a to pozwala "osłuchać" się z wymową i uczyć się podświadomie, co sprawia, że łatwiej idzie nam nauka i używanie nowych słów.

 

Język włoski - Język miłości

Przez liczne grupy lingwistów uważany za najpiękniejszy język świata. Język włoski, zwany też językiem miłości. Wywodzi się z języków romańskich i mówi nim około 130 milionów osób na świecie. Znacząca część słów pochodzi z łaciny. Ma gramatykę podobną do innych języków romańskich. Włoski jest jednym z najdźwięczniejszym języków obcych, z miękką i intuicyjną wymową. Nauka języka włoskiego, w szczególności wymowa dla Polaków nie powinna być problemem.

 

Język hiszpański - geneza esperanto

Językiem hiszpańskim posługuje się około 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach. Wiele osób najbardziej pragnie uczyć się hiszpańskiego nie tylko przez miłą dla ucha wymowę, ale, dlatego że niemal wszystkie słowa pisze się tak, jak słyszymy. Ułatwia to przyswojenie sobie pokaźnego słownictwa, a na dodatek, by móc komunikatywnie się z kimś porozumieć, nie potrzebujemy tak dużo czasu. Szacuje się, że nauka hiszpańskiego zajmuje około 400 godzin. Język hiszpański jest też podstawą do przyswojenia sobie różnych języków romańskich czy dialektów, np. portugalskiego, esperanto (który jest zlepkiem innych języków, ale hiszpański ma tutaj największy wkład) czy katalońskiego.

 

Język francuski - obowiązkowy przy zwiedzaniu Francji

Francuski to niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych języków świata, mówi nim ponad 274 milionów ludzi na świecie. Jest językiem urzędowym w 28 krajach. Wielu ludzi zwiedzając Francję, doznało drobnego szoku, gdy chcieli zapytać o coś po angielsku, a odpowiedziano im po francusku. Choć mentalność Francuzów wraz z nowym pokoleniem się zmienia, na ogół uważają oni, że skoro przyjechało się zwiedzać ich piękny kraj, należy znać ich piękny język francuski. Wielu językoznawców zauważa dużo podobieństw pomiędzy angielskim a francuskim (⅓ słów w angielskim pochodzi z francuskiego), więc znajomość jednego z najpopularniejszych języków świata, powoduje, że język francuski nie powinien sprawiać problemów, aby go opanować.

 

Język niemiecki - łatwy, ale z oporami mentalnymi

Około 130 milionów ludzi mówi w języku niemieckim jako języku ojczystym, Niektórzy jednak uważają, że niemiecki jest to język surowy i mało dźwięczny, inni z kolei twierdzą, że jest najtrudniejszy do opanowania. Samo wypowiedzenie lub odczytanie długich słów niekiedy graniczy z cudem.

 

Jaka jest jednak prawda? Okazuje się, że to język polski jest uważany za znacznie trudniejszy i bardziej skomplikowany. Często opinia o językach wynika z niewiedzy lub uprzedzeń. Osoby, które dotknęła tragedia wojny, będą unikać nauki i porozumiewania się w języku "najeźdźcy". Ale jeśli odłożymy na bok opory mentalne, okaże się, że nauka języków germańskich (w tym wypadku niemieckiego) nie jest taka trudna, zwłaszcza jeśli znane są nam zasady gramatyczne języka angielskiego.

 

Pamiętajmy, że nauka języka obcego nie musi być trudna. Warto zacząć naukę od tych najłatwiejszych języków, a kolejne nie będą stanowić już dla nas żadnego wyzwania, bowiem języki świata mimo różnic, posiadają bardzo wiele cech wspólnych. Musimy je tylko znaleźć i odpowiednio wykorzystać.

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Tel.: +48 12 341 55 76, +48 722 101 120, +48 533 324 624, +48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem: pisemne@language-link.pl
W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem: ustne@language-link.pl
W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem: konferencje@language-link.pl

 

Adres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: PL19 1440 1185 0000 0000 1600 1031, kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222Napisz do nas


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celu uzyskania informacji na temat usługi. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem(-a) poinformowany(-a), że przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub ograniczenia przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Language Link Usługi Językowe Dorota Plutecka z siedzibą w Krakowie, ul. Lea 64.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2017 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
ul. Bronowicka 11 Kraków 30-084 Polska
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt