Ocena, który język jest najłatwiejszy, jest mocno subiektywna. Okazuje się bowiem, że to, co dla jednego jest proste i oczywiste, dla drugiego będzie karkołomnym wyzwaniem. Wszystko zależy też od naszych umiejętności i talentów językowych oraz od tego, do której grupy języków należy nasz język ojczysty. Dodatkowo w nauce danego języka nie chodzi tylko o komunikatywne porozumiewanie się. To także pisownia i gramatyka, która może przysporzyć znacznie większych problemów. Dlaczego? Dla Europejczyków normą jest zapis w alfabecie łacińskim, jednak w codzienności milionów osób na całym świecie dominuje cyrylica, znaki arabskie, hebrajskie lub tak jak w rzeczywistości azjatyckiej - niezliczone znaki logograficzne, w przypadku których potrzebna jest fotograficzna pamięć.
Dla Polaków najłatwiejsze do nauczenia się w pierwszej kolejności będą języki słowiańskie, które są zbliżone do naszego języka ojczystego. Zaliczamy do nich m.in.:
Podobieństwo języków słowiańskich dotyczy nie tylko gramatyki, ale też słownictwa i stylistyki wypowiedzi, co przekłada się na szybkość nauki i opanowania danego języka. Zobrazujmy to przykładem. Osoby posługujące się językiem polskim przy zwiedzaniu Czech często bez problemu porozumiewają się z mieszkańcami tego kraju. Wymowa i akcent są tak podobne, że bariery językowe mogą być mało dostrzegalne.
Oczywiście warto pamiętać, że niektóre słowa w języku obcym mogą oznaczać zupełnie coś innego w polskim, mimo że wypowiada się je w ten sam lub podobny sposób. Przykładem tego może być taka zależność: w języku polskim dywan oznacza tkaninę dekoracyjną do pokrycia podłogi, jednak w języku bułgarskim dywan (diwan) oznacza sofę. Takich różnic i podobieństw do polskiego oczywiście może być więcej.
Języki słowiańskie, mimo że będą dla nas (Polaków) łatwiejsze do przyswojenia, nie są jedynymi językami obcymi, których możemy się nauczyć w sposób płynny szybko i przyjemnie. Poniżej wymienione zostały te, które przez ogół lingwistów i poliglotów zaliczane są do najłatwiejszych języków świata. Oto top 7 pod względem trudności.
W każdym zakątku świata język angielski jest mostem łączącym kultury i umożliwiającym międzynarodowy dialog. Gdziekolwiek nie pojedziemy, zawsze znajdzie się osoba posługująca się językiem angielskim. Szacuje się, że ponad 550 milionów ludzi na świecie uważa go za swój język ojczysty, a w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Australii jest on także głównym językiem urzędowym. Pomimo rozmaitych dialektów czy delikatnych odmian języka angielskiego, bardzo łatwo się go nauczyć. Co jest tego powodem? Krótkie słowa i prosta gramatyka zdecydowanie działają na plus, jeśli chodzi o naukę tego języka. Dodatkowo ze względu na jego popularność niemal wszędzie słyszymy angielskie słowa, a to pozwala "osłuchać" się z wymową i uczyć się podświadomie, co sprawia, że łatwiej idzie nam nauka i używanie nowych słów.
Przez liczne grupy lingwistów uważany za najpiękniejszy język świata. Język włoski, zwany też językiem miłości, pochodzi z romańskiej rodziny językowej i mówi nim około 130 milionów osób na świecie. Jest jednym z najdźwięczniejszym języków obcych, z miękką i intuicyjną wymową.
Wiele osób pragnie się go uczyć nie tylko przez miłą dla ucha wymowę, ale dlatego że - z drobnymi wyjątkami - słowa zapisujemy tak, jak słyszymy. Ułatwia to przyswojenie sobie pokaźnego słownictwa, a na dodatek, by móc komunikatywnie się z kimś porozumieć, nie potrzebujemy tak dużo czasu. Szacuje się, że nauka hiszpańskiego zajmuje około 400 godzin. Język hiszpański jest też podstawą do przyswojenia sobie innych języków romańskich czy dialektów, np. portugalskiego, esperanto (który jest zlepkiem innych języków, ale hiszpański ma tutaj największy wkład) czy katalońskiego.
Wielu ludzi zwiedzając Francję, doznało drobnego szoku, gdy chcieli zapytać o coś po angielsku, a odpowiedziano im po francusku. Choć mentalność Francuzów wraz z nowym pokoleniem się zmienia, na ogół uważają oni, że skoro przyjechało się zwiedzać ich piękny kraj, należy posługiwać się też ich pięknym językiem. Wielu językoznawców zauważa dużo podobieństw pomiędzy angielskim a francuskim, więc skoro znamy jeden z najpopularniejszych języków świata, język francuski nie powinien sprawiać nam problemów z jego opanowaniem.
Niektórzy uważają, że jest to język surowy i mało dźwięczny, inni z kolei twierdzą, że jest najtrudniejszy do opanowania. Samo wypowiedzenie lub odczytanie długich słów niekiedy graniczy z cudem.
Jaka jest jednak prawda? Okazuje się, że to język polski jest uważany za znacznie trudniejszy i bardziej skomplikowany. Często opinia o językach wynika z niewiedzy lub uprzedzeń. Osoby, które dotknęła tragedia wojny, będą unikać nauki i porozumiewania się w języku "najeźdźcy". Ale jeśli odłożymy na bok opory mentalne, okaże się, że nauka języków germańskich (w tym wypadku niemieckiego) nie jest taka trudna, zwłaszcza jeśli znane są nam zasady gramatyczne języka angielskiego.
Pamiętajmy, że nauka języka obcego nie musi być trudna. Warto zacząć od tych najłatwiejszych, a kolejne nie będą stanowić już dla nas żadnego wyzwania, bowiem języki świata mimo różnic, posiadają bardzo wiele cech wspólnych. Musimy je tylko znaleźć i odpowiednio wykorzystać.
Biuro Tłumaczeń Language Link
Tel.: +48 12 341 55 76, +48 722 101 120, +48 533 324 624, +48 504 974 384
E-mail: office@language-link.pl
W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem: pisemne@language-link.pl
W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem: ustne@language-link.pl
W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem: konferencje@language-link.pl
Adres:
ul. Lea 64, 30-058 Kraków
Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.
Numer rachunku bankowego: PL19 1440 1185 0000 0000 1600 1031, kod Swift: BPKOPLPW
NIP: 945-196-53-59
REGON: 120523222