PL EN DE

Najciekawsze zwyczaje świąteczno-noworoczne z całego świata

Co osobę z innego kraju mogłoby zaskoczyć najbardziej w polskich tradycjach świątecznych? Może byłoby to wypatrywanie pierwszej gwiazdki na niebie, zanoszenie opłatka zwierzętom gospodarskim lub układanie sianka pod obrusem?

 

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, dobrze znane nam wszystkim zwyczaje są obce nawet naszym sąsiadom zza granicy, nie mówiąc już o mieszkańcach krajów położonych w innych częściach świata. Tradycjom świąteczno-noworocznym warto przyglądać się z otwartością i ciekawością.

 

Australia – święta w środku upalnego lata
Podczas gdy my zastanawiamy się, czy święta będą białe i martwimy się, gdy tak się nie dzieje, Australijczycy nie mają tego problemu. Na antypodach nie ma złudzeń – święta Bożego Narodzenia przypadają tam na początek lata.

 

Nie przeszkadza to mieszkańcom Australii dekorować domów i świętować w gronie rodziny. Czy choinka i ozdoby świąteczne bez śniegu w tle wyglądają dziwnie? To pewnie kwestia przyzwyczajenia – dla osób, które urodziły się w Australii, Bożemu Narodzeniu towarzyszy atmosfera letnich upałów. A dobrą pogodę można wykorzystać, np. na surfowanie czy spotkania przy grillu. Co ciekawe, wiele osób obchodzi święta także w lipcu, gdy w niektórych rejonach może padać śnieg.

 

Co, jeśli nie choinka? Jakie drzewka ozdabia się w Indiach?
W gorącym indyjskim klimacie świerk czy jodła nie mają szans na przetrwanie. Indusi wykazali się jednak kreatywnością i poradzili sobie z tym problemem, wykorzystując to, co łatwo dostępne. Zamiast choinki ubiera się tam drzewa mangowca i bananowca.

 

Święta Bożego Narodzenia obchodzi się w Indiach dość hucznie, mimo że liczba chrześcijan żyjących w tym kraju jest stosunkowo niewielka – to zaledwie 1% mieszkańców.

 

Włochy: pończocha wypełniona węglem – odpowiednik rózgi, a może dobry znak?
Święty Mikołaj ma we Włoszech niewiele pracy, przynajmniej w święta. Babbo Natale, czyli odpowiednik naszego świętego, przynosi dzieciom prezenty dopiero 6 stycznia. Jego pomocnicą jest Befana – latająca na miotle wiedźma. Podczas gdy u nas niegrzeczne dzieci mogą obawiać się, że dostaną w prezencie rózgę, we Włoszech straszy się małych urwisów właśnie Befaną, która znana jest z tego, że zostawia węgiel w pończosze lub skarpecie. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – węgiel we włoskiej tradycji miał przynosić szczęście, wykorzystywano go także w celach praktycznych, do użyźniania pól.

 

Skąd na choince wziął się… korniszon?
Marynowany śledź na święta – owszem, to ma sens, ale ogórek? Trudno o mniej kojarzący się ze świętami przysmak. Tymczasem w Niemczech korniszon jest symbolem pomyślności. Wiele osób wiesza dekoracje w kształcie ogórka na choince, licząc na to, że przyniesie im to szczęście i dodatkowe prezenty.

 

Święta w Norwegii? Schowaj mopa i miotłę!
Jeśli przyjdzie Ci spędzać święta w Norwegii, może zaskoczyć Cię fakt, że mieszkańcy tego kraju starannie chowają w dzień Bożego Narodzenia miotły, szczotki i mopy. Czy to dlatego, że mają dość przedświątecznych porządków i nie mogą już patrzeć na nic, co kojarzy się ze sprzątaniem?

 

Japonia: Kentucky for Christmas!
Wyprawa do KFC w święta? To, co w Polsce brzmi niemal jak świętokradztwo, w Japonii jest trwającą od kilkudziesięciu lat tradycją. Wszystko zaczęło się w 1974 roku, gdy okołoświąteczna kampania reklamowa przyniosła sieci restauracji rekordową sprzedaż. Dziś hasło „Kurisumasu ni wa kentakkii!” jest powszechnie znane, a smażony kurczak w panierce dołączył do grona tradycyjnych świątecznych potraw.

 

Słodkie święta w Danii
Nasza kapusta z grzybami, śledź i ryba po grecku mogą brzmieć dla Duńczyków co najmniej dziwnie. W tym kraju wszystkie świąteczne potrawy są słodkie! Podaje się tam słodki ryż z cynamonem, budyń z ryżem i nawet gęś jest serwowana na słodko, bo z jabłkami. Bardzo możliwe, że Duńczycy po takiej uczcie mieliby ochotę na łyk kwaskowatego polskiego barszczu!

 

U nas – „Kevin sam w domu”. A co oglądają w święta Szwedzi?
To wprost nie do uwierzenia, że przygody sympatycznego łobuziaka nie są stałym elementem świątecznego programu telewizyjnego na całym świecie, prawda? A jednak tak jest – „Kevin sam w domu” nie jest tak popularny w innych krajach, jak w Polsce.

 

Szwedzi mają inną związaną z telewizją tradycję. To „Kalle Anka”, czyli popularny „Kaczor Donald”, który jest emitowany w wigilię Bożego Narodzenia. Zawsze o 15:00 i zawsze jako specjalne godzinne show. Każdy Szwed stara się to uwzględnić w przedświątecznych przygotowaniach!

 

Masz ochotę na sylwestra innego niż zwykle? Sprawdź ciekawe tradycje noworoczne z innych krajów
Czy wiesz, że nie wszędzie świętuje się nadejście nowego roku w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia? Jeśli dobrze zaplanujesz podróż, możesz obchodzić zmianę daty nawet kilkakrotnie. Poznaj nietypowe zwyczaje związane ze świętowaniem Nowego Roku w innych krajach:

  • Szczególnie hucznie obchodzi się Nowy Rok w Chinach. Według tradycyjnego chińskiego kalendarza święto jest ruchome, przypada najczęściej w styczniu lub lutym. Obchody trwają aż 15 dni i są połączone ze Świętem Wiosny. W tym czasie ozdabia się domy i ulice na czerwono (kolor szczęścia), używa petard, by odpędzić bestię Nian i spożywa tradycyjne noworoczne potrawy podczas spotkań z rodziną.
  • W Indiach Nowy Rok obchodzi się jako Diwali, Święto Świateł. Trwa ono 5 dni i przypada na jesień. Najbardziej efektownym zwyczajem noworocznym jest puszczanie kolorowych lampionów i fajerwerków. Nad Gangesem, gdzie świętuje się szczególnie hucznie, odbywa się uroczysta parada słoni. Święto Świateł jest także czasem porządków, jako symbolu nowego początku.
  • Jeśli lubisz fajerwerki i nie przeszkadza Ci hałas, możesz wybrać się na sylwestra do Las Vegas. To miasto tętni życiem i kolorami przez cały rok, ale w czasie sylwestrowej zabawy jest to szczególnie widoczne. Odbywa się tam Las Vegas New Year Experience, czyli kilkunastominutowy pokaz fajerwerków, laserów i świateł.
  • W Meksyku ze świętowaniem Nowego Roku jest związanych wiele przesądów, często pochodzących jeszcze z czasów prekolumbijskich. Chcesz zapewnić sobie szczęście? Zjedz 12 winogron, noś w bucie monetę, o północy ustaw 3 zapalone świece, a pomiędzy nimi 9 ziarenek ryżu lub soczewicy, przespaceruj się z walizką lub wejdź na krzesło – a najlepiej… zrób to wszystko!
  • Pewnie niewiele osób wie o tradycyjnych zwyczajach noworocznych w Buriacji na Syberii. A szkoda, bo są one szczególnie bogate, w wielu z nich można też doszukać się powiązań z buddyzmem i szamanizmem. Co robią Buriaci z okazji Nowego Roku? Wycinają przerębel, by nurkowie zasadzili drzewo na dnie Bajkału, sprzątają domy i ozdabiają je jedwabnymi obrazami bóstw, spożywają pozy – pierożki z mięsem i śpiewają charakterystycznym gardłowym głosem ludowe pieśni. Rozpalają także duże ognisko, do którego wrzucają symbole wszystkiego, czego chcą się pozbyć: nieczystości, chorób, zbędnego balastu.

 

Zwyczaje świąteczno-noworoczne pokazują, jak ciekawy i bogaty jest świat. Jako tłumacze widzimy to nie tylko od święta, ale również na co dzień. Możliwość bliskich spotkań z innymi kulturami to jeden z ulubionych aspektów naszej pracy!

 

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Telefon:

+48 12 341 55 76,

+48 722 101 120,

+48 533 324 624,

+48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem:

pisemne@language-link.pl

 

W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem:

ustne@language-link.pl

 

W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem:

konferencje@language-link.pl



Adres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: PL19 1440 1185 0000 0000 1600 1031,
kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222


Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2023 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt