PL EN DE

Tłumaczenie dokumentów do rejestracji pojazdów - czy jest konieczne?

Kupiłeś samochód z zagranicy i zastanawiasz się, czy i kiedy tłumaczenie dokumentów auta jest konieczne? Czy zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w każdym przypadku masz obowiązek przetłumaczyć na język polski dowód rejestracyjny, dowód własności pojazdu czy kartę pojazdu? Jeśli zależy Ci na szybkim załatwieniu formalności związanych z rejestracją samochodu w Polsce, przeczytaj nasz poradnik przed wizytą w wydziale komunikacji.

sprzedawca samochodu przekazujący komplet dokumentów i kluczyki

Tłumaczenie dokumentów samochodowych - kiedy jest wymagane?

W kwestii dokumentów rejestracyjnych pojazdów wciąż wśród nowych nabywców panuje wynikające z ich niewiedzy lub braku zrozumienia przepisów zamieszanie dotyczące konieczności lub braku konieczności tłumaczenia dokumentów auta. Na forach internetowych można przeczytać wiele skrajnie różnych porad, a każda z nich poparta jest osobistym doświadczeniem użytkownika. I jak zwykle w każdej z nich jest trochę racji. Warto więc usystematyzować informacje na ten temat.

Przepisy w kwestii konieczności lub braku konieczności tłumaczenia dokumentów sprowadzonego z zagranicy samochodu są dość jasne: zanim udamy się do wydziału komunikacji i dokonamy rejestracji samochodu kupionego za granicą, musimy dokonać tłumaczenia dokumentów na język polski. Jeśli nie zrealizujemy obowiązku tłumaczenia dokumentów do rejestracji, to wydział komunikacji odmówi nam rejestracji samochodu.

Jeśli masz w kwestii dokumentów jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się najpierw z właściwym wydziałem komunikacji i zapytasz, czy w przypadku braku tłumaczenia dokumentów pojazdu, który kupiłeś, zostanie Ci udzielona zgoda na rejestrację. Polecamy jednak czytać dalej, bowiem sprawa jest wyjątkowo prosta.

Kiedy tłumaczenie dokumentów samochodowych nie jest konieczne?

Jeśli kupiłeś samochód na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej, to nie masz obowiązku tłumaczenia dokumentów samochodowych. Obowiązek ten reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dn. 11.12.2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, którego paragraf 7, punkt 2 brzmi następująco:

Właściciel pojazdu nie ma obowiązku przedłożenia tłumaczenia: 1) dowodu rejestracyjnego wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, z tym że organ rejestrujący może w przypadku wątpliwości wymagać tłumaczenia danych i informacji krajowych zawartych w tym dokumencie, dla których kody nie zostały określone w załączniku I do dyrektywy Rady 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów (Dz. Urz. WE L 138 z 01.06.1999, str. 57, Dz. Urz. UE L 236 z 23.09.2003, str. 33, Dz. Urz. UE L 10 z 16.01.2004, str. 29, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 344, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 356 i Dz. Urz. UE L 127 z 29.04.2014, str. 129);

Jeśli więc kupiłeś lub planujesz kupić pojazd na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej, to tłumaczenie dowodu rejestracyjnego i innych dokumentów samochodowych nie będzie konieczne. Natomiast na nabywców samochodów sprowadzonych spoza tych krajów spada obowiązek przedłożenia tłumaczenia.

Problem zaczyna się robić poważny, gdy uda Ci się kupić samochód z kraju, którego język jest w Polsce bardzo rzadki i brakuje tłumaczy, którzy mogliby wykonać usługę. Przekład z języka angielskiego czy niemieckiego zlecisz w każdym biurze tłumaczeń, ale już z języka koreańskiego, mandaryńskiego czy azerbejdżańskiego - nie. W takim przypadku warto jest poprosić o pomoc tłumacza przysięgłego w państwie, z którego samochód został kupiony - sytuacje takie mają miejsce zwykle, gdy chodzi o samochody kupione na przykład w krajach afrykańskich.

dokumenty i klucze do samochodu

Jakie dokumenty samochodowe musisz przetłumaczyć?

Jeśli okazało się, że jednak musisz tłumaczyć dokumenty do rejestracji samochodu, to pamiętaj, że wcale nie musisz tłumaczyć całego kompletu, który otrzymałeś od sprzedającego w czasie zakupu. Potrzebne Ci będą:

  • tłumaczenie dowodu rejestracyjnego,
  • przetłumaczona umowa kupna - sprzedaży auta lub faktura dokumentująca zakup,
  • przetłumaczona karta pojazdu.

Kto może przetłumaczyć dokumenty samochodowe?

Dowód rejestracyjny, dowód wyrejestrowania pojazdu, umowa kupna - sprzedaży czy karta pojazdu to dokumenty, które mogą zostać przetłumaczone wyłącznie przez tłumacza przysięgłego. W urzędzie nabywca zobowiązany jest złożyć tłumaczenie uwierzytelnione. Kluczem do zrozumienia sensu stawiania takiego wymogu wobec nabywcy samochodu jest fakt, iż tłumacz przysięgły jest osobą wykonującą zawód zaufania publicznego.

Wszystkie przetłumaczone dokumenty, aby zostały przyjęte i uhonorowane przez jakikolwiek urząd czy organ administracyjny, muszą mieć moc prawną, w przeciwnym razie nie będą podstawą do rejestracji samochodu, a wydział komunikacji odmówi rejestracji pojazdu. Zwykły tłumacz nie może tłumaczyć dokumentów do rejestracji auta - nie ma do tego stosownych uprawnień, a wykonane przez niego tłumaczenia nie mają mocy prawnej.

Pamiętaj, że na każdym przedstawionym dokumencie powinny znajdować się pieczęć i podpis tłumacza przysięgłego, dokładny opis wszystkich elementów, które znajdują się na dokumencie (np. pieczęcie w dowodzie rejestracyjnym), formuła poświadczająca oraz informacja, czy tłumaczenie zostało wykonane na podstawie oryginalnego dokumentu, czy też jego odpisu lub kopii.

Z kompletem przetłumaczonych dokumentów samochodowych możesz bez obaw i wątpliwości udać się do urzędu i zawnioskować o rejestrację pojazdu.

Jaki jest koszt tłumaczenia dokumentów samochodowych? Trudno precyzyjnie określić ostateczną cenę realizacji usługi - każde zlecenie wyceniane jest indywidualnie. To, ile kosztuje tłumaczenie dokumentów samochodowych zależy od języka źródłowego (na przykład język angielski jest popularny, więc takie tłumaczenie nie będzie bardzo kosztowne) oraz liczby stron dokumentów samochodowych oddanych do przetłumaczenia. Ceny usług mogą być też różne w różnych biurach tłumaczeń.

Podsumowanie

Wiesz już, kiedy musisz tłumaczyć dowód rejestracyjny i inne dokumenty auta kupionego za granicą, a kiedy nie masz takiego obowiązku. Warto zapamiętać najważniejszą zasadę, według której tłumaczeniu nie podlegają dokumenty samochodów nabytych w Europejskim Obszarze Gospodarczym, czyli strefie wspólnego rynku i wolnego handlu.

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Telefon:

+48 12 341 55 76,

+48 722 101 120,

+48 533 324 624,

+48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem:

pisemne@language-link.pl

 

W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem:

ustne@language-link.pl

 

W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem:

konferencje@language-link.plAdres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: PL19 1440 1185 0000 0000 1600 1031,
kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222


Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2023 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt