PL EN DE

W poszukiwaniu pisanek

My mamy swój Lany Poniedziałek, a w innych krajach ludzie również celebrują rozmaite dziwne zwyczaje wielkanocne. Spójrzmy zatem, jak w różnych częściach świata upływa ten świąteczny czas.

 

W Niemczech ludzie palą bożonarodzeniowe choinki, w ten sposób świętując nadejście wiosennej aury. Dużymi grupami zbierają się wokół ogromnych ognisk rozpalanych o zmroku, wspólnie ogrzewając się w cieple ogniska.

 

We Francji, na ulicach miasteczka Haux wspólnie robi się ogromny omlet z ponad 4.500 jaj – w ten sposób lunch spożywa razem nawet tysiąc osób.

 

Fiński zwyczaj może nam się kojarzyć z Halloween. Dzieciaki przebierają się za wiedźmy i z umorusanymi twarzami oraz z miotłami w rękach chodzą od domu do domu, prosząc o poczęstunek. I robią przy tym dużo hałasu.

 

Spędzając Wielkanoc na greckiej wyspie Korfu, trzeba uważać na głowę, bowiem w Niedzielę Wielkanocną okoliczni mieszkańcy wyrzucają przez okna patelnie i garnki, co ma symbolizować nadejście okresu radości.

 

Z kolei Szwajcarzy swoją radość manifestują, dekorując fontanny i studnie barwnymi wstążkami, kolorowymi gałązkami oraz pisankami. Zwyczaj ten ma symbolizować znaczenie wody dla alpejskich regionów.

 

Na Bermudach radość przejawia się natomiast we wspólnym puszczaniu latawców.

 

Brytyjczycy pomalowane pisanki chowają w różnych miejscach domów, ogrodów, parków, a potem dzieci wyruszają na ich poszukiwanie. Kultywowane są również inne zabawy z jajkami dla, np. turlanie gotowanych jaj ze wzniesienia, tak aby nie uległy stłuczeniu czy zawody na wytrzymałość jajek, w których uderza się jajko o jajko, tak aby ich nie stłuc. Natomiast w miejscowości Hungerford komendant policji zbiera okolicznych mężczyzn w ratuszu i wysyła kilku wybrańców w miasteczko z pomarańczami. Mężczyźni ci rozdają pomarańcze kobietom, wymieniając je na całusy.

 

Norwedzy umilają sobie czas, czytając lub oglądając kryminały. Większość kanałów telewizyjnych nadaje filmy oparte na powieściach Agathy Christie, a gazety przedrukowują opowiadania detektywistyczne. I wszyscy się zastanawiają, kto zabił.

 

Planując, jak spędzić weekend wielkanocny, być może warto zatem zaopatrzyć się w latawiec, a dzieciom zorganizować „polowanie na pisanki”, nie zapominając przy tym o kultywowaniu tradycyjnych polskich zwyczajów świątecznych.

 

Wesołych Świąt!

 

Opublikowano: 25 Kwi 2011 o 09:03

Zobacz również

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Skontaktuj się z nami

Biuro Tłumaczeń Language Link 

 

Tel.: +48 12 341 55 76, +48 722 101 120, +48 533 324 624, +48 504 974 384

 

E-mail: office@language-link.pl

 

 

W sprawie tłumaczeń pisemnych prosimy o kontakt pod adresem: pisemne@language-link.pl
W sprawie tłumaczeń ustnych prosimy o kontakt pod adresem: ustne@language-link.pl
W sprawie wynajmu sprzętu i obsługi konferencji prosimy o kontakt pod adresem: konferencje@language-link.pl

 

Adres:

ul. Lea 64, 30-058 Kraków

Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

 

Numer rachunku bankowego: PL19 1440 1185 0000 0000 1600 1031, kod Swift: BPKOPLPW

NIP: 945-196-53-59

REGON: 120523222Napisz do nas


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celu uzyskania informacji na temat usługi. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem(-a) poinformowany(-a), że przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub ograniczenia przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Language Link Usługi Językowe Dorota Plutecka z siedzibą w Krakowie, ul. Lea 64.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2017 @ langugage-link.pl
tworzenie stron internetowych kraków
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
ul. Bronowicka 11 Kraków 30-084 Polska
X
Chcesz, żebyśmy do Ciebie zadzwonili?
Podaj nam swój numer telefonu
Proszę o kontakt